Read Turnus by Hugh Howey Free Online


Ebook Turnus by Hugh Howey read! Book Title: Turnus
City - Country: No data
Loaded: 2236 times
Reader ratings: 4.1
The author of the book: Hugh Howey
Edition: Knižní klub
Date of issue: December 2nd 2015
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 665 KB

Read full description of the books:Co předcházelo životu v „Silech“, podzemních mnohapatrových objektech, jediných místech na zeměkouli, kde mohou lidé přežít? Postapokalyptický román Silo, který se stal celosvětovým bestsellerem, vyvolal ve čtenářích otázku, jak to vše začalo. A Turnus přináší odpověď.
Mladý kongresman Donald Keene pracuje na tajném projektu – má to být jen mezní eventualita: do země zapuštěné obří obytné válce připomínající sila jsou přeci pouhou pojistkou pro případ nepředstavitelné katastrofy. Ta ale jistě není na obzoru. O tu nikdo nestojí. Tu by si nikdo nepřál.
O mnoho let později probudí v Silu 1 hibernovaného člověka. Oproti všem předpokladům si začíná rozpomínat na minulost – na příběh, který děsivě vypovídá o posedlosti mocí a neúnavném nasazení, s jakým jsou lidé ochotni zničit svět, jak jej známe. V Silu 18 se rodí nepokoje. A Silo 17 se odmlčelo...nd Third Shift.


Download Turnus PDF Turnus PDF
Download Turnus ERUB Turnus PDF
Download Turnus DOC Turnus PDF
Download Turnus TXT Turnus PDFRead information about the author

Ebook Turnus read Online! I'm the author of WOOL, a top 5 science fiction book on Amazon. I also wrote the Molly Fyde saga, a tale of a teenager from the 25th century who is repeatedly told that girls can't do certain things -- and then does them anyway.

A theme in my books is the celebration of overcoming odds and of not allowing the cruelty of the universe to change who you are in the process. Most of them are classified as science fiction, since they often take place in the future, but if you love great stories and memorable characters, you'll dig what you find here. I promise.


Reviews of the Turnus


FREDDIE

The first review I put my soul in.

LOUIE

An enticing cover and a controversial story.

MARIA

The first review I put my soul in.

AARON

Why do you ask me to drive a phone?

ISABELLE

A charming book, a lot more!
Add a comment
Download EBOOK Turnus by Hugh Howey Online free

PDF: turnus.pdf Turnus PDF
ERUB: turnus.epub Turnus ERUB
DOC: turnus.doc Turnus DOC
TXT: turnus.txt Turnus TXT